Zažíváme největší boom v letecké dopravě za posledních 12 let

Po osobní letecké přepravě vzrostla poptávka o 7,9 procenta. Tento nejvýraznější růst za posledních 12 let je navíc v celosvětovém měřítku. Tyto informace vychází z dat Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). O ještě větším růstu se hovoří u nákladní letecké přepravy.

Za čilý ruch v leteckých koridorech vděčíme lepší ekonomické situaci, která ruku v ruce s trendem snižování cen letenek navýšila poptávku o 7,8 procenta jen během června.
airbus na letišti
Za vyšší poptávkou po cestování stojí zlepšení ekonomiky a nízké ceny letenek. Výhodné sazby letenek mohou být ovšem jen krátkodobé a to kvůli zvyšujícím se nákladům přepravců. Dle generálního ředitele IATA Alexandre de Juniac. Je nutné sledovat i ekonomické otřesy, které může způsobovat kupříkladu „brexit“.
Generální ředitel IATA prozradil, že v první polovině obsazenost letadel dosáhla na rekordních 80,7 procenta. Vše nasvědčuje tomu, že letošní rok bude pro leteckou přepravu nadprůměrný.
Sdružení IATA je v zastoupení u přibližně 275 leteckých společností, což tvoří v celkovém obsahu všech světových leteckých přepravců zhruba 83 procent.
letící letadlo
Ruce si mnou i nákladní dopravci
Oproti tomu, nákladní dobra zaznamenala v prvním pololetí nárůst o něco málo vyšší. Můžeme hovořit o navýšení o 10,4 procenta. A to je za poslední sedm let nejvýraznější růst v poptávce po letecké přepravě. S touto statistikou hodně hýbe růst globálního obchodu. Podle slov Alexandre de Juniac narůstá poptávka nejrychleji od poslední globální finanční krize.
příprava letadla
Aktuální nárůst přepravy je přibližně trojnásobný při srovnávání s průměrným nárůstem v posledních pěti letech. Ten je presentován na 3,9 procenta. Kapacitně se v prvním pololetí uvádí růst o 3,6 procenta. Což znamená, že poptávka je vyšší než kapacitní možnosti a to pochopitelně zvyšuje přepravcům výnosy.
Jen za červen se v nákladní přepravě uvádí navýšení o 11 procent s růstem v kapacitě o 5,2 procenta. Z pololetního růstu se těší všechny regiony. Letecké společnosti z Asie, Tichomoří a Evropy mají na celkovém zvýšení poptávky nadpoloviční podíl.