Rady pro začínající zahrádkáře

Ať již chcete jen rozkvetlou zahrádku, nebo chcete mít i nějaký užitek, nemine Vás mnoho problémů, které mohou překvapit i zkušeného zahrádkáře. Hlavní je nevzdávat se a zkoušet vše znovu a znovu.
Ovocný strom
Vyberte si, co budete pěstovat
Základem úspěchu je určení, co chcete pěstovat. Nebudete přeci sázet zeleninu, kterou ani nejíte. Nebo nebudete pěstovat ovocné stromy, když stejně ovoce necháte nakonec shnít jen kvůli tomu, že je tam červíček. Též si určete, kolik času chcete zahrádce věnovat. Samotné pěstování totiž není jen o tom, že rostlinku zasadíte a sklidíte. V mezičase se o ni musíte pečlivě starat. Jak, to si můžete přečíst dále v článku.
Vlastní rostliny
Najděte vhodné místo
Pokud již máte vybraný druh zeleniny k pěstování, na pytlíčku se semínky či v zahradnictví se dozvíte, jaké prostředí je pro pěstování nejlepší. Některé rostliny vyžadují teplo a slunečné místo, jiné zase slunce nemají rády. Proto se při výběru místa na pěstování řiďte těmito radami. Pravda je, že rostlina vyroste takřka všude, ale není nikdy tak kvalitní či neplodí tolik, kolik by plodila jinde.
Běžná údržba a péče o zeleninu
A nyní přijde příprava prostředí. Zrýt, pohnojit, odstranit kameny, to je již základ. Nejlepší je, když máte k dispozici hnůj. Pokud ne, stačí kompost či substráty. Vše řádně promíchejte s původní hlínou pomocí rýče. Některé rostliny se sejí či sázejí rovnou ven, některé vyžadují předpěstování. Tyto informace opět najdete na obalu semínek či Vám je podá zaměstnanec zahradnictví. Ve chvíli, kdy máte zasázeno, přichází období denního zalévání, pletí a třeba i jednocení sazenic.
Co dělat, když…
Nejednou se stane, že zahradu napadne plíseň či nějaký druh hmyzu, myši a slimáci. Invaze plzáků je nejhorší pohroma, tedy hned po invazi hryzců. Hryzců se totiž jen tak nezbavíte a variantou je vše sázet do pletiva s malými oky. Ovšem plzáky nezbývá nic jiného, než sbírat, sypat kolem granule, které je zahubí či používat babské rady, jako je silná řádka nadrcených skořápek.
Dalším problémem v posledních letech je Padlí. Zde se bohužel neobejdete bez postřiku rostlin, chcete-li aspoň nějakou úrodu. Nejlepší je stříkat rostlinu před květem, při kvetení a poté již minimálně, jelikož postřik má určitou ochrannou lhůtu, po kterou se konzumace rostliny a plodů nedoporučuje.
Pokud jste se rozhodli pro pěstování brambor, dejte si pozor i na mandelinku bramborovou. Zde pomůže ruční sběr, ovšem je to časově náročná činnost. Úroda brambor se za tu námahu ale vyplatí.
Vlastní zelenina
A je tu sklizeň
Pokud zdárně zasadíte a rostliny přežijí všemožné invaze škůdců a plísní, můžete se těšit z poměrně bohaté úrody. Některé plodiny můžete sklízet průběžně, jiné můžete uskladnit. Nyní už záleží na Vaší fantazii, jak s vlastnoručně vypěstovanou zeleninou a ovocem naložíte.