Nejzajímavější a nejpůsobivější místa na Třeboňsku


Nadějská rybniční soustava – krajina ticha je přístupná každému, ale ne každý se do těchto míst v životě dostane. Jde totiž o poměrně málo frekventovanou oblast, stranou od turistického ruchu, takříkajíc na okraji zájmu. Na jednu stranu je to ke škodě těm, kteří vůbec neví, o co přichází, druhou stranou mince je pozitivní fakt, že se tu nesetkáte s davy rozdováděných lidí posilněných alkoholem, a můžete plně vychutnat nádheru prostředí budovaného od 16. století rybníkářskými cechy. Za příjemného slunečného počasí je to opravdu balzám na duši.
schody do zámku
Pískovny Vlkov – poněkud rušnější vodní rezervoár pískoven poblíž Veselí nad Lužnicí. V roce 1986 tu skončila těžba štěrkopísku a od té doby se zatopené nádrže plní zájemci o přírodní koupání pod širým nebem. Voda nebývá příliš často zasažena sinicemi, neboť se tu v rezervaci nehnojilo umělými hnojivy a řasy a sinice se nemohou příliš rozmnožovat.
Meandry Lužnice – Vodáci je dobře znají, jde o překrásnou přírodní scenérii meandrujícího horního toku řeky s mnoha zákruty, které se obtáčí až téměř o 360 stupňů. Řeka protéká lučinatou krajinou se vzdálenými remízky a přírodní rezervace tu poskytuje naprostý klid a skutečnou relaxaci.
Pilař – Působivé meandry jsou zhruba v polovině rozšířeny vyústěním Zlaté stoky nad jezem Pilař. Samotný jez si vysloužil přezdívku „jez smrti“, má na svém kontě více než 40 obětí. Jeho nebezpečí tkví v tom, že voda dopadá z velké výšky kolmo do vybagrované hluboké „vany“, odkud i za nízkého stavu vody není úniku. Vodní válec vás pod obrovským tlakem stáhne ke dnu a nedovolí vyplavat.
mariánský sloup
Lázně Aurora a Bertiny lázně – Třeboňsko je lázeňskou oblastí, zaměřenou na léčbu pohybového ústrojí. Jedním z důvodů, proč právě zde se budoval obrovský lázeňský komplex v duchu socialistického realismu s názvem Aurora, byly okolní bohaté naleziště rašeliny. Ta se těží dodnes na několika místech, pochopitelně s přihlédnutím na CHKO Třeboňsko. Lázním Aurora vyrostl v centru města zdatný konkurent – Bertiny lázně s veřejně přístupným bazénem s vířivkami a vyhřívanou vodou. Lázně Aurora jsou obklopeny rozsáhlým krajinným parkem a nachází se na břehu rybníka Svět.