Jak si zútulnit lodžii a balkon

Balkon nebo lodžie bývají často místem opomíjeným, přitom je tu poměrně snadné vytvořit sezonní místo pro relaxaci a příjemný pobyt. Zvláště v místech s pěkným výhledem u domů umístěných na konci sídliště, na okraji lesoparku, v blízkosti vodní plochy a v podobných lokalitách.

zkosená budova

Sklápěcí stolek

Základem by mělo být vhodně zvolené posezení. Jeho koncepci může tvořit docela jednoduchý stolek ve formě sklápěcí desky podepřené šikmou konzolí zapřenou o zeď, případně jednou svislou opěrnou nohou umístěnou v blízkosti těžiště. Klíčovou volbou je ovšem materiál, v žádném případě by to neměla být laminovaná odýhovaná dřevotříska, která by se velmi rychle vlivem vlhkosti zdeformovala a nabobtnala, může to být buď deska z masivu nebo z pevného polypropylenu či dřevoplastu, jehož základ tvoří epoxidová pryskyřice. Židle by měly ladit se stolkem, ale je známo, že na balkon docela postačí i obyčejné plastové výlisky za pár desítek korun z hobbymarketu.

Květinová zahrada

Pokud máte k dispozici sklepní kóji s přístupem denního světla, kde lze uchovat rostliny přes zimu, můžete zvolit druhy méně odolné, jinak vybírejte mezi druhy odolnými proti mrazu, které tu mohou být umístěny celoročně. Zásadní je ovšem orientace balkonu, některým květinám vyhovuje více světla a tepla, jiným stačí i severní strana, kam se prakticky nikdy nedostane přímé slunce. Vyplatí se zainvenstovat i do samozávlahy, protože balkonové truhlíky vyžadují častější zalévání, což se projeví hlavně v době, kdy byt opouštíte na delší dobu.
gauč u balkonu

Truhlíky

V truhlících lze pěstovat i zeleninu, řada milovníků zdravé výživy si doma tímto způsobem vypěstuje rajčata, mrkev, ředkvičky, kedlubny, dokonce i hrách nebo fazole, které se mohou popínat po dřevěném žebříku. Někteří kreativní jedinci posadí do prostor lodžie i vyřazené přepravní palety a rostliny umístěné v mezírkách na svislo postavených palet vypadají skutečně přepychově.