Zákon o realitním zprostředkování

Na tento zákon se již nějaký ten pátek dlouho netrpělivě čeká. Má totiž zajistit zkvalitnění služeb makléřů a vyšší ochranu klientů. Po dlouhém čekání se veřejnost konečně dočkala schválení ve Sněmovně. Teď už se čeká jenom na schválení Senátem, po kterém by již měl nabýt platnosti.
Potřeba vzniku tohoto opatření trvá již od roku 2011, kdy se o ní poprvé začalo mluvit. Má klást důraz na bezpečí spotřebitelů a posílit jejich důvěru v realitní služby. Konečně lze pozorovat posun v tomto směru, kdy Poslanecká sněmovna zákon konečně schválila. Ten nyní míří do Senátu, který by jej dle očekávání měl přijat. Pokud se tak stane, mohl by vstoupit v platnosti již 1. ledna 2020.
zákoník s kladívkem
Současná podoba tohoto zákona není sice úplně ideální, ale v hlavních bodech je dostačující. Hlavní změny se týkají zlepšení ochrany klientů a celkovému zlepšení realitního trhu. K tomu vedlo to, že vedle poctivých realitních kanceláří, je na trhu ještě řada pochybných firem a neprofesionálních makléřů.
Samy tyto kanceláře se dovolávaly změny ohledně specifikace profese „odborníka na nemovitosti“. Dosud totiž stačilo, aby tato osoba měla ukončené středoškolské vzdělání a tři roky praxe. Tady ovšem nezáleželo na tom, kdy ji získala. V případě, že se tak stalo před deseti lety, ztratila tato osoba přehled o aktuálních trendech. Tomuto by mělo zamezit absolvování zkoušky, kterou ale lidé se vzděláním právního, ekonomického nebo stavebního zaměření získaného na vysoké škole nemusí dělat. Tyto zkoušky mohou provádět samy kanceláře.
klauzule u zdi
V nové verzi se dozvíme co je činností kanceláří, dále o nutnosti písemné zprostředkovatelské smlouvy, o povinnosti nahlášení živnosti zprostředkovatelů a nakonec také definici pojmu realitní zprostředkování.
Zda takto upravená verze povede skutečně v získání větší odbornosti poskytovatelů a důvěry klientů, ukáže až čas. Nutno říct, že provedení jistých změn bylo již dlouho potřeba.