Připravte se na příchod miminka

Každou nastávající maminku čeká hned několik věcí. Důležité jsou především pravidelné kontroly u svého lékaře. Lékař pomocí ultrazvuku zjišťuje, jak miminko roste a jak se vyvíjí, dále sleduje jeho srdeční aktivitu a správou funkci pupeční šňůry a matčiny placenty. Také se maminkám berou krevní testy, které vylučují onemocnění plodu a jeho postižení. Těhotné ženy také absolvují glukózový orální test, při kterém se zjišťuje, zda žena netrpí těhotenskou cukrovkou. V rukou odborníka se však nastávající maminka nemá čeho obávat, ale je dobré všechna vyšetření absolvovat.

miminko

Ženy mají v současné době možnost navštěvovat předporodní kurzy, kde se dozví spoustu užitečných informací, které se týkají především porodu a poporodní péče, ale také se zde třeba naučí správně nosit a polohovat novorozence. Kurzy pořádají zkušené duly nebo porodní asistentky, které podávají veškeré informace bez obalu a žena se tak může co nejlépe připravit na příchod miminka. A protože pohyb je důležitý i v těhotenství, můžete navštěvovat lekce cvičení pro těhotné nebo cvičení ve vodě.

žena s kočárkem

Velmi oblíbenou činností je však pořizování výbavičky, která je velmi obsáhlá. Nejdražší položkou je bezesporu kočárek a autosedačka. Kočárek kupujte už v dvoj nebo trojkombinaci a nezapomeňte si přikoupit i pláštěnku na kočárek, moskytiéru a sluneční clonu. Také budete kupovat postýlku, přebalovací pult, vaničku či lehátko. S prvními příkrmy také budete potřebovat polohovatelnou jídelní židličku. Pořiďte si zásobu látkových i jednorázových plen, kosmetiku pro miminko, odsávačku hlenů a nůžtičky se zaoblenou špičkou. Oblečení pro miminka kupujte od velikosti 56, které však miminku vydrží pouze jeden až dva měsíce. Proto raději nakupujte větší množství oblečků od velikosti 62. Jestliže však budete mít malé miminko, můžete si pořídit pár kousků ve velikosti 50. Miminka rychle rostou, takže to s výbavičkou do začátku moc nepřehánějte.