Nestresujte se, když se vám doma vytvoří dětské brouzdaliště

Malé děti milují na veřejných koupalištích dětská brouzdaliště a mnohdy také za deštivého počasí kaluže vody, ve kterých se rády rochní v gumových holínkách a někdy s oblibou i naboso, pokud není prostředí kontaminováno nějakými jedy. Tato vlastnost je pro děti typická a někdy je škoda, že se vytrácí ze života nám, dospělým, protože brouzdání vodou uklidňuje pocuchané nervy a působí jako antistres. Toto však platí pouze v okamžiku, že se brouzdáme venku v přírodě, nikoli ve vlastním domě. Co tím máme na mysli?

brouzdání vodou

Dětské brouzdaliště se totiž může vytvořit i mezi obývákem a kuchyní, a stačí k tomu docela málo, pouhá prasklina ve vodovodním potrubí ve zdi. Jestliže si toho nevšimneme včas, například pokud jsme zrovna v tu chvíli na dovolené nebo v zaměstnání, brouzdaliště tu může setrvat jistý čas a způsobit značnou škodu na majetku. Ale to není vše. O jednom nebezpečí se musíme zmínit velmi důrazně:

kachnička na hladině

Elektroinstalace – unikající voda ve zdivu dokáže proniknout i do elektroinstalace a vytvořit perfektní vodivé prostředí. Jestliže tedy po příchodu domů otevřete dveře a překvapí vás kaluže vody, rozhodně se nevyzouvejte z bot, abyste s radostí napodobili vaše ratolesti, ale naopak si obujte gumové holínky a co nejrychleji vypněte hlavní jistič.

A poté, co vypnete hlavní uzávěr vody, bez váhání volejte havarijní instalatérský servis, který provede detekci úniku vody a situaci dá do pořádku. Jestliže je s vámi vaše paní a děti nebo rodiče, vyšlete je někam ven, aby tu zbytečně nedocházelo ke zraněním, a snažte se vlastními silami odstranit brouzdaliště ještě, než přijedou instalatéři, kterým to sice vadit nebude, ale urychlíte tím alespoň likvidaci následků havárie. A pokud máte smysl pro humor, můžete si tu osvěžit v paměti vaše dětská léta a alespoň chvíli se tu v gumovkách brouzdat, když už to neprovádíte venku za deště před domem.