Nastal čas změnit vaši oblíbenou „zajetou“ zahradu …?

Bydlíte spokojené ve svém, máte dům, zahradu a užíváte si volných chvilek okolo svého domu. Bydlíte už možná i pár let a zahrada vám báječně „zarůstá“, ovocné stromy – pokud jste je zasadili nebo nechali zasadit zahradníkem – začínají plodit, sklízíte úrodu, radujete se že zeleně, která vás obklopuje.

odpočinkový kout na zahradě, okrasná zahrada

K domu zahrada patří. Je to i ráj pro děti. Můžete je nechat vyběhnout na zahradu a nemusíte mít strach, že vběhnou do silnice a stane se neštěstí. Jenže – děti už trochu povyrostly a na vaší zahradě se houpá houpačka, kterou již nikdo nepoužívá a dětské hřiště také pár let leží ladem. Možná občasná návštěva s malými dětmi houpačku i pískoviště využije, ale je to to pravé pro vaši odpočinkovou zahradu?

Dokud byly vaše děti malé, mohly skotačit, využívat hračky, trampolínu a možnosti, které jste jim nechali na zahradě nainstalovat. Jenže děti odrostly. A nastal čas vaši zahradu opět proměnit. Odebrat a odstěhovat věci, které už nikdo nepoužívá a využít volný prostor k jiným odpočinkovým aktivitám. Trampolínu a hračky, které se dají přenést, věnujte svým známým, které mají malé děti anebo je zavezte po předchozí domluvě do charity, kde se sdružují matky s malými dětmi. Určitě budou rádi za váš dar!
zahradní nábytek, terasa u domu

Projděte zahradu a utvořte si celkový koncept, jak a k čemu by se dal volný prostor využít. Pokud si nejste jisti, povolejte zahradního architekta a nechte si poradit. Proberte s ním vaše zvyklosti, nastiňte, jak byste si představovali vaši zahradu dnes, za pár let, za 10 let a věřte, že profesionál, který se umí vcítit do vašich představ a potřeb, vám zajisté poradí s výhledem právě na další léta. Má zkušenosti s různými odrůdami stromů, rostlin, okrasných keřů ví, do jaké výšky dorostou, do jaké šíře se rozrostou, navrhne vám např. změnu stávající terasy, umístění zahradního nábytku, chodníčků anebo vymyslí doplňky, které se do vaší zahrady hodí.