Krejčovské panny pro profesionály i na domácí šití

Krejčovské řemeslo má na celém světě a rovněž i v naší zemi mnohaletou tradici. Již po staletí krejčí a švadleny využívali ke své práci figuríny, které ji usnadňovaly v mnoha ohledech. Dříve šlo o krejčovské panny zhotovené převážně ze dřeva nebo kombinace dřeva a kovu, dnes se k tomu používá kovová konstrukce a plastické hmoty a navíc jsou figuríny vybaveny regulačními prvky.

pánský oblek

Co je na krejčovských pannách podstatné

Šířka ramen – vyrovnané proporce figurín umožňují dobře odzkoušet na šatech především rukávy a objem hrudního koše, jde o to, aby byly konstruované s optimální šíří pasu i boků a podle nich pak bylo možné přizpůsobovat modely dle skutečné velikosti a naměřených tělesných velikostí. Úzká ramena figurín nedovolí zjistit, jak model bude ve skutečnosti vypadat na lidské postavě.

krejčovská panna

Nastavitelná velikost – tento způsob je pro profesionální švadleny, ale i pro domácí časté využití zásadní, jestliže počítáme s širším rozsahem velikostí ošacení. Figuríny lze nastavit u těchto modelů díky nastavovacím bodům, kterých je zpravidla 6 až 10. Jsou to regulační kolečka, která upravují tvar konstrukce do požadované velikosti.

Zadní pěnová vrstva – ta je důležitá pro připínání špendlíků, které by měly jít přišpendlit jednou rukou a bez vynaložení velké námahy. Zároveň musí být vrstva dostatečně pevná, aby špendlík udržela ve své poloze, a aby se časem pod vlivem častého zapichování nerozpadala.

Nylonový potah – nylon je velmi pevný, trvanlivý a odolný plast, pro povrch krejčovské panny je naprosto ideální. Nezapáchá ani nepřijímá pachy, je nealergický, dobře se udržuje v čistotě a je neklouzavý a příjemný na dotek.

Zarovnávač sukní a kalhot – délka sukně či kalhot se dá jednoduše zafixovat pohyblivým otočným ramenem a zvolit i hloubku lemu. Zarovnávač tak usnadňuje jednu z nejpracnějších činností.