KDE SE VZALO PEXESO?

Snad každý z nás už někdy hrál pexeso. Je to opravdu stará hra a dokonce ji v dnešní době ještě některé děti rády hrají. Odkud se ale vzalo? Toť otázka. Dnes se nedozvíte pouze to, odkud se k nám pexeso dostalo, ale také mnoho jiných zajímavých informací, o kterých jste až do dnešního dne neměli potuchy.
Asi by nikdo z nás nečekal, že historie pexesa bude opravdu dlouhá. Její počátek sahá až do samotného Japonska , kde už hru znali v době zvané Edo. Byla oblíbenou hrou japonské šlechty. Přezdívalo se jí Kai awase a některé ženy si ji dokonce brávaly jako věno do manželství. Je to opravdu zajímavé a hlavně zvláštní.
princezna a princ
Původní hra ale neměla podobu, jakou my známe dnes. Skládala se až z 360 párů mušlí, které byly nejen opracované nebo zdobené zlatem, ale také malované. Pokud někdo dal jen pár mušlí někomu darem, bylo to považováno za něco obrovského. V dnešní době se tahle podoba pexesa vyrábí už jen jako suvenýr a prodává se po 54 párech.
barevné figurky
Z Japonska se hra dostala do Anglie, kde měla také velký úspěch. Do České republiky se dostala díky televiznímu pořadu s názvem Pekelně se soustřeď. Určitě jej alespoň hrstka z vás zná. Hra byla na principu hledání dvou obrázků, které byly stejné. Od něj bylo právě odvozeno pexeso a to tak, jak jej známe dnes.
U nás se tiskne na tvrdý papír a musíte jej rozstříhat na malé čtverečky, abyste si mohli zahrát. Není vůbec drahé, ale obvykle moc dlouho nevydrží. Není totiž tak kvalitní jako zahraniční Memory na lepence. To ale není vůbec levné, takže pokud byste raději investovali své peníze do Memory, pak budete muset sáhnout hluboko do vaší peněženky.
vybarvování omalovánek
Osobně si myslíme, že i přes to jste schopni vystačit si i s obyčejným pexesem. Přeci jen je to opravdu skvělá hra a kromě procvičení vědomostí se u ní můžete sejít a zahrát si s celou rodinou.
Proč tedy nestrávit nedělí odpoledne hraním pexesa s rodinnými příslušníky? Rozhodně se u toho zabavíte a zasmějete se.