Kde chceme žít?

Většina z nás se jednou dostane k rozhodování, kde budeme bydlet. V minulých desetiletích lidé hojně opouštěli rodnou vísku, aby se uplatnili ve městě. Nyní se však situace obrací a naopak i mladí lidé vyhledávají bydlení na venkově nebo na předměstí.

Město

1.       K životu chtě nechtě občas potřebujeme zdravotnická zařízení, pohotovost. Ve městech je lékařská péče mnohem dostupnější než na venkově. Také úřady, pojišťovny, banky, školy a další instituce jsou ve městech zcela běžnou službou. Je libo restaurace, kino, kavárna nebo snad krytý bazén? Svůj volný čas můžete trávit podle svých představ. Možností vyžití je celá řada.
2.       Nákupy jsou zcela jistě mnohem příjemnější záležitostí, pokud nemusíme do obchodu cestovat dvacet kilometrů a dávat si sakra pozor, abychom nic ze seznamu nezapomněli, protože nevíme, kdy se sem zase dostaneme. Nemluvě o tom, když někdo nevlastní automobil.
bydlení na venkově
3.       Je opravdu příjemné, když nemusíme vstávat o tři hodiny dříve, jen abychom se do zaměstnání nebo do školy dostali včas. Pokud bydlíme ve městě, kde také pracujeme nebo studujeme, nemusíme zdlouhavě cestovat a máme více času na ranní kávu.
4.       Stálý ruch, hluk. To je pro město zcela příznačné. I doma stále slyšíme dění na ulici, houkání sanitek. Pokud nejsme zvyklí na absenci ticha, může pro nás být dlouhodobé žití ve městě skoro nepřekonatelný problém.

panelový dům ve městě
Venkov

1.       Klid a zase klid. Je báječné přijet z hlučného, auty zaplněného města do naprosto tiché vísky, kde slyšíme pouze štěkot psů. Většina z nás okamžitě ucítí blahodárné účinky na naši mysl. Na druhou stranu přílišný klid tak trochu zavání nudou.
2.       Co si budeme nalhávat, nevýhodou života na venkově je jistě dostupnost všech služeb. Obchod tu sice je, ale výběr potravin a jiného zboží bývá na malé úrovni. Najdeme zde poštu a obecní úřad, nicméně do bank a dalších finančních institucí musíme jet do nejbližšího města. Stejně tak zdravotnická zařízení sice na vsích bývají zřízená, ale ordinace většinou fungují jen pár hodin a už vůbec ne každý den. I za zábavou musíme vyrazit do města. I když obce mívají své kulturní programy, není to příliš často.

3.       Dojíždění do zaměstnání nebo do škol je neodmyslitelně spjato s životem na vsi. Ať už autem nebo hromadným prostředkem, musíme se dopravit do místa práce nebo školy. Cestování nám zabírá dost času.
4.       Pokud žijeme na venkově, musíme se smířit se ztrátou soukromí. V podstatě každý o vás má přehled. Kde právě jste, co děláte, co jste koupili v obchodě a kdy vám chodí důchod.