Jakou mít střechu nad hlavou?

Kolikrát jenom lidé pronášejí fráze týkající se střechy! Jeden touží po nějaké té střeše nad hlavou, jiný se svou střechou nad hlavou chlubí, další pro změnu vzlyká, že mu živly střechu nad hlavou vzaly. Stavebník se raduje, že má konečně všechno pod střechou, velká rodina, že už konečně (ne)žije pod jednou společnou střechou. Někdo si bere hypotéku, aby měl střechu nad hlavou, jiný se naopak bojí, aby mu tuto pro nesplácení nesebral exekutor,…
oranžové střechy

O střechách se toho namluví dost a dost. Ovšem tím to zpravidla v tomto ohledu končí. Nikdo už nedodává, jakou střechu že to přesně chce nad hlavou mít nebo o jaký typ střechy že to přišel. Protože to je pro takové diskutéry nevýznamná záležitost.

Pro diskutéry je to věc bezvýznamná. Pro ty, kdo si střechu pořizují, jde ale naopak o téma více než podstatné. Protože střech je celá řada a vybrat si pro sebe právě tu pravou není zrovna jednoduché. A naopak je terno, pokud člověk tu pravou objeví a spočine pod ní.
japonský styl

Střechy jsou mnohé.

Je tu třeba střecha šikmá, vesměs pětačtyřicetistupňová, mající tu výhodu, že dlouho vydrží bez údržby a případná dešťová voda vám na ní nestojí a stéká dolů. Pokud samozřejmě v této střeše nemáte díru, pokud tato není jako řešeto. Je sice pracnější a dražší si ji pořídit, jeden však má potom na dlouho vystaráno. Pokud tedy věnuje náležitou péči i komínu a nepodpálí si tak krovy, jež jsou u tohoto typu střechy nezbytné.

Jenže to není u šikmých střech ještě ani zdaleka poslední slovo. Protože se tyto dělí na poddruhy typu střecha pultová, sedlová, valbová nebo stanová a každá z těchto je tak jaksi poněkud jiná.
střešní krytina

To s plochými střechami je to jednodušší, protože ty jsou zkrátka do poslední ploché a tím to hasne. Ty nejsklopenější z nich připomínají alkoholika-pivaře, protože to s nimi jde z kopce a mají nanejvýš deset stupňů, typických i pro pivo. Jenže kolik zase musí mít takováto střecha vrstev, aby skrze ni nezatékalo dovnitř!

Ale přesto se může i taková plochá střecha podařit a člověk díky ní ve srovnání s prve uvedeným typem nespotřebuje tolik materiálu a ani tolik nezaplatí. A může tuto navíc využít dejme tomu jako terasu, parkoviště, hřiště,… I zahradu si tam nahoře může zřídit.

Ovšem jak upozorňuje, i tato střecha má své mouchy; ve srovnání se střechou šikmou má nižší životnost, její údržba vyjde na větší peníze, není k mání tolik druhů střešní krytiny, leckam se nehodí,…

Prostě jsou ty střechy různé. A každá má svá pro a proti. Ale jedno mají společné. A sice že každý chce mít nějakou z nich nad hlavou. A vše ostatní už je pak podružné.